SALA B

Pełna agenda dnia

9:20

Otwarcie konferencji

10:00

Czy współbieżność to konieczność?

W dzisiejszym świecie aplikacje działają w coraz bardziej złożonych i rozproszonych środowiskach. Wzrastająca ilość danych i wymagań dotyczących wydajności sprawiają, że programiści stoją przed wyzwaniem – jak skalować, przyspieszać i jednocześnie utrzymywać czytelność kodu. W prelekcji „Czy współbieżność to konieczność?” przyjrzymy się, w jaki sposób Java – zarówno w zastosowaniach lokalnych, jak i w systemach rozproszonych – radzi sobie z wielowątkowością oraz asynchronicznym przetwarzaniem. Omówimy podstawowe mechanizmy wbudowane w Javę (np. Thread, Executor, Future) i popularne biblioteki wspierające pracę z wieloma wątkami (Reactor, Spring WebFlux, Quarkus). Pokażemy, dlaczego „klasyczne” podejście do wielowątkowości czasem nie wystarcza oraz jak programowanie asynchroniczne wpływa na projektowanie aplikacji. Rozważymy także, gdzie kończy się optymalizacja kodu, a zaczynają wyzwania organizacyjne w architekturze rozproszonej – takie jak problemy z koordynacją, spójnością danych czy odpornością na awarie. Podczas prelekcji podzielimy się dobrymi praktykami, wzorcami projektowymi oraz przestrogami płynącymi z lat pracy z kodem wielowątkowym i rozproszonym, by ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: czy w dzisiejszych projektach współbieżność naprawdę jest koniecznością, czy raczej narzędziem, po które należy sięgać rozważnie i celowo?"

Krystian Zybała

Java Rockstar

11:00

Przerwa

11:30

Monolit pod skalpelem – jak bezpiecznie wycinać domeny w działającym systemie

Monolit ma swoje zalety, ale ma też swoje wady. Czasem jest potrzeba wyciągnięcia z niego domeny i osadzenia jej w innym serwisie. Tylko co jeżeli nasz system obsługuje ruch 24 godziny 7 dni w tygodniu? Co jeżeli nasza praca jest rozciągnięta na miesiące ze względu na inne projekty? Jak bezpiecznie wdrażać zmiany w tętniącym życiem systemie? Jak przeprowadzić migrację niezauważalnie dla klienta? W trakcie prezentacji omówię różne techniki, które stosuję przy takich operacjach. Opowiem z jakimi trudnościami się przy nich mierzyłem i jakie z nich wyciągam korzyści.

Jakub Wiącek

Java Rockstar

12:30

Przerwa

13:00

Czy muszę się uczyć języka węży, żeby zostać czarodziejem AI?

Chciałbym przedstawić case study, które udowodni, że z Javą też można bawić się modelami sztucznej inteligencji. Minimum teorii, maksimum praktyki - oczywiście z kubkiem najlepszej kawy.

Paweł Bogdan

Java Rockstar

14:00

Przerwa

14:30

Java na ARM – czy warto?

Co się stanie, gdy wrzucisz do kotła ostatnie trendy, takie jak oszczędzanie pieniędzy („optymalizacja wydatków na chmurę”, jak nazywają to profesjonaliści ), zrównoważony rozwój (jak nazywają to firmy budujące reaktory jądrowe, aby napędzać szkolenia modeli ) i wewnętrzne motywowanie dostawców usług w chmurze? Rezultatem są interesujące implementacje aplikacji Java na procesorach ARM.
Mieliśmy okazję uruchomić takie aplikacje w dwóch różnych chmurach i w tej prezentacji chciałem podzielić się tym, czego się nauczyliśmy.
* Ile możesz zyskać  (zwłaszcza jeśli dostawca usług w chmurze cię lubi).
* Jak wygląda cała sprawa od strony wydajności (i dlaczego benchmarking jest tak trudny)?
* Jak ekosystem JVM jest gotowy na cały proces i gdzie uderzy cię w twarz.

Artur Skowroński

Java Rockstar

15:30

Przerwa

16:00

Refleksja kodu - czyli projekt Babylon

W ostatnich latach Java przeżywa prawdziwy rozkwit - od znanych we wszystkich kręgach virtual threads, przez usprawnienia języka takie, jak między innymi pattern matching, aż po FFM API, którego celem jest zastąpienie JNI. To już mamy - a co przed nami? Jest Valhalla i rewolucja object modelu Javy, jest Panama i Vector API, ale to nie wszystko - są też inne rzeczy warte uwagi. W mojej prezentacji opowiem o pewnym szczególnym projekcie - Babylon - którego założeniem jest ekspansja Javy na inne modele programowania, np. na GPU (i nie tylko). Będzie między innymi o refleksji - ale nie takiej, jaką znamy - o refleksji na kodzie!

Kacper Sołtysiak

Java Rockstar